Какви са еквивалентните материали за японската стомана 440C?
Остави съобщение
Ако се снабдявате с японска неръждаема стомана 440C за прецизни лагери, остриета на ножове, компоненти на клапани или устойчиви на износване промишлени части, най-прякото обозначение, което да търсите, е SUS440C според японските индустриални стандарти (JIS). Неговите най-близки често споменавани международни аналогове включват AISI 440C в Съединените щати, UNS S44004 и EN 1.4125 / X105CrMo17 в Европа. Китайски клас 108Cr17 също често се посочва като съответен клас, въпреки че точната еквивалентност трябва да бъде проверена спрямо приложимия китайски стандарт.
Какво представлява японската стомана 440C?
440C е високовъглеродна мартензитна неръждаема стомана, предназначена да постигне висока твърдост и устойчивост на износване след подходяща топлинна обработка. Номиналният му химичен състав включва приблизително 0,95–1,20% въглерод и 16–18% хром, като присъства и молибден. Тези характеристики го правят подходящ за компоненти, изискващи твърда повърхност и умерена устойчивост на корозия.
Какви са еквивалентните материали за японската стомана 440C?
| Китай GB | Китай Тайван ISC | ЦНС | Япония JIS | Корея KS | ASTM | UNS | ISO | DIN EN / DIN | W-Nr. | NF EN / NF | EN | Числен клас |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 108Cr17 (11Cr17), 9Cr18 | S44096 | 440C | SUS 440C | STS 440C | 440C | S44004 | X105CrMo17 A-1b (ISO 683-13-1986) | X105CrMo17 | 1.4125 | Z100CD17 | X105CrMo17 | 1.4125 |
Може ли 9Cr18Mo да служи като заместител на неръждаема стомана 440C?
да В повечето индустриални приложения 9Cr18Mo може да се използва като заместител на 440C. Съгласно китайския стандарт GB/T 1220, 9Cr18Mo обикновено се счита за еквивалентен на неръждаема стомана 440C.
Важно разграничение: Китайският стандарт определя съдържание на молибден (Mo) от 0,60%–0,80% (включително долната граница), докато стандартът ASTM (Американското общество за изпитване и материали) за 440C определя диапазон на молибден от 0–0,75% без посочена долна граница. Следователно 9Cr18Mo, произведен в Китай, може да има малко по-високо съдържание на молибден от някои партиди 440C, което може да повлияе на неговата устойчивост на износване и устойчивост на корозия.
Химичен състав: SUS440C срещу AISI 440C срещу EN 1.4125
| Елемент (тегл.%) | ASTM 440C (S44004) | JIS SUS440C | EN 1.4125 (X105CrMo17) | GB 9Cr18Mo | ГОСТ 95Х18 |
| C | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.05 |
| Si | По-малко или равно на 1,00 | По-малко или равно на 1,00 | По-малко или равно на 1,00 | По-малко или равно на 1,00 | По-малко или равно на 0,80 |
| Мн | По-малко или равно на 1,00 | По-малко или равно на 1,00 | По-малко или равно на 1,00 | По-малко или равно на 1,00 | По-малко или равно на 0,80 |
| P | По-малко или равно на 0,040 | По-малко или равно на 0,040 | По-малко или равно на 0,040 | По-малко или равно на 0,035 | По-малко или равно на 0,030 |
| S | По-малко или равно на 0,030 | По-малко или равно на 0,030 | По-малко или равно на 0,030 | По-малко или равно на 0,030 | По-малко или равно на 0,030 |
| Кр | 16.00 – 18.00 | 16.00 – 18.00 | 16.0 – 18.0 | 16.0 – 18.0 | 17.0 – 19.0 |
| мо | 0.00 – 0.75 | По-малко или равно на 0,75 | 0.40 – 0.80 | 0.60 – 0.80 | - |
| Ni | По-малко или равно на 1,00 (опция) | По-малко или равно на 0,60 | - | - | - |
| V | - | - | - | - | - |
Типично състояние при доставка и механични свойства
|
Условия за доставка |
Механични свойства на топлинно обработени образци |
||||||
|
Rp0.2/(N/mm2) |
Rm/(N/mm2) |
A/% |
Zb/% |
Aku2d/J |
HBW |
HRC |
|
|
Отгрято състояние (800 градуса -920 градуса, охлажда се бавно) |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
По-малко или равно на 269 |
/ |
|
Q+T (1010 градуса -1070 градуса, масло; 100 градуса -180 градуса, охлаждане бързо) |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
По-голямо или равно на 58 |
|
Предлагат се продукти, произведени по други спецификации или технически споразумения (ако е необходимо). |
|||||||
Физически свойства на AISI 440C
| Точка на топене (градус) | Специфичен топлинен капацитет kJ/(kg·K) 0~100 градуса | Топлопроводимост W/(m·K) | Коефициент на линейно разширение 10⁻⁶/K | Съпротивление Ω·mm²/m при 20 градуса | Модул на еластичност kN/mm² при 20 градуса | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 100 градуса | 500 градуса | 0~100 градуса | 0 ~ 500 градуса | ||||
| 1371~1482 | 0.46 | 24 | - | 10.2 | 11.7 | 0.6 | 200 |
Приложения на пръти от неръждаема стомана 440C
Лагери и лагерни компоненти: Търкалящи елементи, лагерни пръстени и прецизни повърхности, устойчиви на износване.
Режещи инструменти и остриета: Компоненти, изискващи висока твърдост и отлично задържане на острие.
Индустриални машини: Устойчиви на износване части, прецизни валове и различни механични компоненти.
Клапани и оборудване за контрол на течности: легла на клапани, дюзи и други компоненти, изискващи висока устойчивост на износване.
Прецизни инструменти: Компоненти със строги изисквания за точност на размерите и повърхностна твърдост.




Общи формуляри за продукти и стандарти за доставка за SUS440C
Кръгли пръти:
Безцентрово шлайфани пръти (с допустими отклонения h7, h8 или h9), обикновено използвани за прецизни валове и миниатюрни лагерни пръстени.
Горещо валцувани/обелени пръти, използвани за коване или машинна обработка на големи компоненти.
Плоски барове/плочи:
Прецизно студено валцувани, закалени тънки ленти (обикновено използвани за щамповани остриета).
Изрязани ковани плочи (използвани за производство на механични клапанни блокове и устойчиви на износване направляващи релси).
Състояние на доставка: Доставя се стандартно в сфероидизирано темперирано (омекотено) състояние, с твърдост по Бринел (HBW) по-малка или равна на 269.



Ако в момента се снабдявате с този материал или планирате производствена серия, мога да ви помогна да намерите конкретни допустими отклонения на размерите или да ви посъветвам относно стъпките на нагряване, необходими за достигане на пълния HRC потенциал без напукване на стоманата. Върху какво конкретно приложение на компонент или производствен процес се фокусирате?
ЧЗВ
Може ли неръждаема стомана 440C да достигне 60 HRC?
да Приблизително 58–60 HRC е общ целеви диапазон за правилно закален 440C. Достижимата твърдост зависи от качеството на материала, размера на сечението и условията на топлинна обработка, така че в спецификацията за закупуване трябва да се посочи необходимата стойност и метод на изпитване.
Подходящ ли е SUS440C за приложения с морска вода?
Не автоматично. Въпреки че SUS440C съдържа 16–18% хром, неговата високовъглеродна мартензитна структура не го прави имунизиран срещу индуцирана от хлорид питинг или друга корозия. При продължително излагане на морска вода, оценете околната среда и помислете за по-подходящи материали, устойчиви на корозия.
Какви документи трябва да поискам, когато купувам еквивалентна стомана 440C?
Поискайте сертификат за изпитване на материал с химичен анализ и проследимост на топлинните числа. Включете изпитване за твърдост, проверка на размерите и всякакви допълнителни изпитвания или проверка от трета страна, изисквани от чертежа на компонента или спецификацията за покупка.







