Таблица с данни за твърдостта на неръждаема стомана 440C
Остави съобщение
Ако избирате пръти от неръждаема стомана AISI 440C за ножове, прецизни лагери, устойчиви на износване компоненти или индустриални инструменти, твърдостта е една от най-важните спецификации при закупуване. Влияе върху устойчивостта на износване, задържането на ръба, обработваемостта и устойчивостта на деформация.
AISI 440C е високовъглеродна мартензитна неръждаема стомана, съдържаща приблизително 0,95–1,20% въглерод и 16–18% хром. В закалено състояние неговата твърдост обикновено се определя на максимум приблизително 269 HBW съгласно приложимите продуктови стандарти. След подходящо закаляване и темпериране, 440C обикновено може да достигне около 58–60 HRC, като някои квалифицирани условия на термична обработка достигат приблизително 60–62 HRC.
Каква е максималната твърдост на загрята неръждаема стомана 440C?
Често посочената граница е приблизително 269 HBW за закален материал съгласно приложимите продуктови спецификации. Проверете управляващия стандарт и издание, преди да използвате тази стойност като договорен лимит за приемане.
Състояние на доставка (преди топлинна обработка)
| Състояние | Твърдост (HBW) | Твърдост (HRC прибл.) | Обработваемост |
| Меко отгрято (стандартно) | По-малко или равно на 269 HBW | По-малко или равно на 28 HRC | Стандартно състояние на обработка (фрезоване, струговане, пробиване) |
| Студено изтеглени / Закалени | ~ 280 – 320 HBW | ~ 29 – 34 HRC | Подобрена повърхност, малко по-твърда |
Информационен лист за твърдост AISI 440C спрямо температура на закаляване
Условия на теста: Φ25,4 mm (1") кръгъл прът, аустенизиран при 1038 градуса (1900 градуса F), закален в масло, темпериран за 1 час. Източник на данни: Лист с данни Carpenter Technology 440C, Taylor Special Steels, West Yorkshire Steel.
| Температурна температура (градус) | Температурна температура (градус F) | Твърдост (HRC) | Твърдост (HV) | Твърдост (HBW) | Якост на опън (MPa) | Удължение (%) | Типично приложение |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Като загасено | - | 60 – 62 | 697 – 756 | 695 – 750 | - | - | Само вътрешна справка, не за директно обслужване |
| 150 | 300 | 60 | 697 | 695 | ~2000 | <2 | Прецизни лагери, режещи ръбове |
| 165 | 329 | 60 | 697 | 695 | ~2000 | <2 | Лагери |
| 180 | 356 | 57 – 59 | 578 – 631 | 575 – 630 | ~1950 | 2 – 3 | Хирургически инструменти, прецизни валове |
| 200 | 392 | 58 – 59 | 631 – 650 | 630 – 650 | ~1950 | 2 – 3 | Хирургически инструменти, уплътнителни повърхности на клапи |
| 250 | 482 | 57 | 631 | 630 | ~1900 | 3 – 4 | Облицовка на клапани, работни колела на помпата |
| 300 | 572 | 56 | 587 | 585 | ~1850 | 4 – 5 | Работни ролки, хастари за носене |
| 315 | 599 | 56 – 57 | 587 – 631 | 585 – 630 | 1970 | 2 | ASTM A276 стандартни условия за изпитване |
| 350 | 662 | 52 – 56 | 516 – 587 | 515 – 585 | ~1700 | 5 – 7 | Сервиз с висока якост, валове |
| 425 | 800 | 56 ⚠️ | 587 | 585 | ~1600 | 6 – 8 | ⚠️ Вторична зона на втвърдяване (Не се препоръчва) |
| 500 | 932 | 52 – 54 | 516 – 555 | 515 – 555 | ~1400 | 8 – 10 | Силно удароустойчиви структурни части |
| 565 | 1049 | 48 – 52 | 458 – 516 | 455 – 515 | ~1200 | 10 – 12 | ⚠️ Устойчивостта на корозия и издръжливостта спадат едновременно |
| 600 | 1112 | 44 – 48 | 412 – 458 | 410 – 455 | ~1000 | 12 – 15 | Състояние, годно за обработка (почти закалено) |
Крива на твърдост спрямо температура на закаляване

Влияние на температурата на охлаждане върху твърдостта
| Температура на аустенизиране (градус / градус F) | Време за накисване | Охлаждаща среда | Твърдост след закаляване | Ниво на запазен аустенит |
| 1010 градуса (1850 градуса F) | 30–45 мин | Масло / Вакуум Въздух | 59 – 61 HRC | Ниска (~5%) |
| 1040 градуса (1900 градуса F) [Стандарт] | 30–45 мин | Масло / Вакуум Въздух | 60 – 62 HRC | Умерен (~10–15%) |
| 1070 градуса (1955 градуса F) | 20–30 мин | Масло / Вакуум Въздух | 58 – 60 HRC (Пада поради излишък на аустенит) | High (>20%) |
| 1040 градуса + Sub-Zero (-78 градуса / -108 градуса F) | +2 часа под нулата | Масло + сух лед | 62 – 63 HRC | Много ниско (<3%) |
| 1040 градуса + Cryo (-196 градуса / -320 градуса F) | +2 часа течен N₂ | Масло + течен N₂ | 63 – 64 HRC | Незначителен (<1%) |

Ефект на размера на сечението върху твърдостта
| Размер на раздела | Достижима твърдост (HRC) при температура от 150 градуса | Причина |
|---|---|---|
| Φ10 – Φ25 mm | 60 – 62 | Напълно закален, мартензит в цялото напречно сечение |
| Φ25 – Φ50 mm | 58 – 60 | Сърцевината започва да се втвърдява недостатъчно |
| Φ50 – Φ75 mm | 55 – 58 | Значителен спад в твърдостта на сърцевината |
| Φ75 – Φ100 мм | 52 – 56 | Бейнит / ферит, образуван в сърцевината |
| >Φ100 mm | < 52 (Core) | изисква се маркиране или аустемпериране |

Таблица за преобразуване на твърдост AISI 440C
Купувачите могат да срещнат различни единици за твърдост (HRC / HV / HBW / HRB) по време на проверка. По-долу е справката за преобразуване за типични стойности на твърдост от 440C.
| HRC | HV (Викерс) | HBW (Бринел) | HRB | Състояние |
|---|---|---|---|---|
| 40 | 412 | 410 | 92 | Горна граница на отгрято състояние |
| 45 | 470 | 468 | 97 | Типично отгрято състояние |
| 50 | 527 | 525 | - | Среднотемпературно закалено |
| 52 | 555 | 553 | - | Закалено на 350 градуса |
| 54 | 587 | 585 | - | Закален на 400 градуса |
| 56 | 614 | 612 | - | Закалено при 300–315 градуса |
| 57 | 631 | 630 | - | Закалено на 250 градуса |
| 58 | 650 | 648 | - | Закалено на 200 градуса |
| 59 | 668 | 666 | - | Закалено на 180 градуса |
| 60 | 697 | 695 | - | Закалено на 150 градуса (стандартно) |
| 61 | 720 | 718 | - | Закалено на 150 градуса (диапазон с високо съдържание на въглерод) |
| 62 | 756 | 754 | - | Като закален/аустенизиран при 1038 градуса |
440C спрямо други степени Сравнение на кръстосана твърдост
| Степен | Тип стомана | Съдържание на въглерод (%) | Максимална твърдост (HRC) | Типична работна твърдост (HRC) | Устойчивост на корозия | Издръжливост | Типични приложения |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 440C | Мартензитна неръждаема стомана | 0.95 – 1.20 | 60 – 62 | 58 – 60 | ★★★☆ | ★★☆ | Лагери, режещи инструменти, хирургически инструменти |
| 440B | Мартензитна неръждаема стомана | 0.75 – 0.95 | 58 – 60 | 56 – 58 | ★★★★ | ★★★ | Клапани, помпи, прибори за хранене от среден клас |
| 440A | Мартензитна неръждаема стомана | 0.60 – 0.75 | 56 – 58 | 54 – 56 | ★★★★ | ★★★★ | Крепежни елементи, морски компоненти |
| 420 | Мартензитна неръждаема стомана | 0.15 – 0.35 | 52 – 54 | 48 – 52 | ★★★★ | ★★★ | Сервизи, прибори за хранене от нисък клас |
| 410 | Мартензитна неръждаема стомана | 0.15 – 0.30 | 50 – 52 | 46 – 50 | ★★★★ | ★★★★ | Турбинни лопатки, клапанни тела |
| D2 | Инструментална стомана за студена работа | 0.90 – 1.00 | 60 – 62 | 58 – 61 | ★☆☆☆ | ★★★ | Щанци, части за щамповане (суха услуга) |
| A2 | Инструментална стомана за студена работа | 0.50 – 0.60 | 60 – 62 | 58 – 61 | ★☆☆☆ | ★★★ | Щампи за студено щамповане, габарити |
| 316L | Аустенитна неръждаема стомана | 0.03 – 0.08 | 25 – 30 (HRB) | 20 – 25 (HRC) | ★★★★★ | ★★★★★ | Химически и морски услуги |
| 17-4 PH | Втвърдяваща се неръждаема стомана | 0.03 – 0.09 | 44 – 46 | 36 – 44 | ★★★★ | ★★★★ | Космонавтика, нефт и газ |
Поискайте оферта за пръти от неръждаема стомана 440C
Имате нужда от пръти от неръждаема стомана 440C за ножове, прецизни компоненти или промишлени износващи се части? Изпратете на GNEE вашите необходими размери, състояние на доставка, целева твърдост и количество. Екипът може да потвърди наличните опции, документация, договорености за проверка, опаковане и очаквана доставка преди поставяне на поръчката.
ЧЗВ
В: Каква е максималната твърдост от 440C в HRC?
О: След закаляване при 1038 градуса и темпериране при 150 градуса, 440C може да достигне 60–62 HRC (приблизително 697–756 HV). Това е най-високата твърдост сред стандартните мартензитни неръждаеми стомани, сравнима с тази на инструменталните стомани D2 или A2.
В: Каква е твърдостта на 440C в закалено състояние?
О: След пълно отгряване (охлаждане в пещта от 845–900 градуса), твърдостта е приблизително 223–255 HBW (приблизително 20–25 HRC / 92–97 HRB). Това състояние е предназначено за машинна обработка.
Въпрос: Защо моят 440C е само 55 HRC вместо 60 HRC?
A: Possible reasons include: ① The cross-section is too large (>Φ50 mm), което води до недостатъчно втвърдяване на сърцевината; ② Температурата на охлаждане е твърде ниска (<1010 °C); ③ The tempering temperature is too high (>300 градуса); или ④ Скоростта на охлаждане е недостатъчна (необходимо е закаляване с масло; въздушното охлаждане не е достатъчно). Моля, предоставете размерите на напречното сечение и профила на термична обработка за по-нататъшно отстраняване на неизправности.
Въпрос: Може ли 440C да надвишава 62 HRC?
О: Не при стандартни условия на обработка. 62 HRC е практическата граница за закалени с масло 440C. Ако се изисква по-висока твърдост (63+ HRC), трябва да се премине към D2 (62–64 HRC) или M2 високоскоростна стомана (64–66 HRC), въпреки че тези материали нямат устойчивост на корозия.
Въпрос: Има ли значителна разлика в практическото приложение между 440C с твърдост 60 HRC и 58 HRC? О: Има значително влияние върху задържането на ръбовете (за режещи инструменти 60 HRC предлага приблизително 15–20% по-добро задържане от 58 HRC); умерено въздействие върху лагерите (разлика от около 10% в контактната устойчивост на умора между 60 HRC и 58 HRC); и незначително въздействие върху клапаните/помпите (разликите са незначителни над 56 HRC).
В: Трябва ли да се използва HRC или HV за тестване на твърдост на 440C?
A: HRC е стандартният метод (ASTM E18) и е подходящ за компоненти с дебелина над 2 mm. За малки части (< 2 mm) or thin-walled components, use the HV 10 scale (Vickers, 10 kgf load) and then convert the result to HRC using a conversion table.
Въпрос: Твърдостта на 440C намалява ли с времето след темпериране (ефект на стареене)?
О: Когато се темперира между 150–370 градуса, твърдостта от 440C е много стабилна, показвайки промяна от по-малко от 1 HRC за 10 години при стайна температура. Въпреки това, темперирането в диапазона 425–565 градуса може да доведе до „забавено омекване“ – постепенно намаляване на твърдостта с 2–4 HRC в продължение на седмици до месеци – което е една от причините, поради които този температурен диапазон не се препоръчва.







