440A срещу. 440B срещу. 440C Неръждаема стомана: Твърдост
Остави съобщение
Ако набавяте неръждаема стомана за ножове, режещи инструменти, прецизни компоненти, части на клапани или лагери, изборът на подходяща твърдост е от решаващо значение за осигуряване на производителност и експлоатационен живот на продукта. AISI 440A, 440B и 440C са високовъглеродни мартензитни неръждаеми стомани, които могат да бъдат закалени чрез топлинна обработка. Въпреки че и трите степени съдържат приблизително 16%–18% хром, вариращото им съдържание на въглерод влияе върху твърдостта, устойчивостта на износване, якостта и устойчивостта на корозия, които материалът може да постигне.

Каква е твърдостта на AISI 440A?
AISI 440A е мартензитна неръждаема стомана с 0,60–0,75% въглерод. При стандартна вакуумна термична обработка неговата типична закалена твърдост варира от HRC 55 до 58. Характеризира се с по-ниско напрежение на охлаждане и по-малък риск от деформация в сравнение с 440B и 440C. Поддържа прилична устойчивост на корозия, идеална за обикновени прибори за хранене и леки части, които не се нуждаят от изключителна твърдост.
Каква е твърдостта на AISI 440B?
AISI 440B съдържа 0,75–0,95% въглерод, повече от 440A. След подходящо вакуумно закаляване и темпериране обикновено достига HRC 57–60. По-високият въглерод повишава устойчивостта на износване, но увеличава вероятността от изкривяване при топлинна обработка. Това е балансирана опция за ножове от среден клас и механични компоненти, заменящи леко корозионни характеристики за по-висока твърдост от 440A.


Каква е твърдостта на AISI 440C?
AISI 440C има 0,95–1,20% въглерод, най-високото сред трите. Прецизната вакуумна топлинна обработка осигурява HRC 59–62 и може да докосне HRC 63 със строг контрол на темперирането. Предлага изключителна устойчивост на износване за първокласни ножове и лагери. Основният недостатък е високата склонност към изкривяване след закаляване, което изисква сплескване и двустранно полиране за окончателно готови заготовки за ножове.
440A срещу. 440B срещу. 440C Неръждаема стомана: еквивалентни степени
| Еквивалентни оценки | • 440A: AISI 440A, UNS S44002, 1.4109, X70CrMo15, SUS440A • 440B: AISI 440B, UNS S44003, 1.4112, X90CrMoV18, SUS440B • 440C: AISI 440C, UNS S44004, 1.4125, X105CrMo17, SUS440C |
|---|
440A срещу. 440B срещу. 440C Неръждаема стомана: Твърдост
Следната таблица обобщава често публикуваните стойности на твърдост за трите степени. Използвайте го като ръководство за предварителен подбор; потвърдете границите на приемане спрямо формуляра на поръчания продукт, стандарта, условията за доставка и спецификацията за покупка.
| Собственост | 440A неръждаема стомана | 440B неръждаема стомана | Неръждаема стомана 440C |
|---|---|---|---|
| UNS обозначение | S44002 | S44003 | S44004 |
| Съдържание на въглерод (тегл.%) | 0.60–0.75 | 0.75–0.95 | 0.95–1.20 |
| Съдържание на хром (тегл.%) | 16–18 | 16–18 | 16–18 |
| Типична референтна твърдост при отгрята | До около 255 HBW* | До около 255 HBW* | До около 269 HBW* |
| Приблизителна максимална твърдост след подходяща топлинна обработка | 56 HRC | 58 HRC | 60 HRC |
| Относителна устойчивост на износване | добре | По-високо | Най-високата от трите в типични закалени условия |
| Типични приложения | Остриета за ножове, режещи инструменти, хирургически инструменти | Режещи инструменти, износоустойчиви компоненти | Прецизни лагери, клапанни части, износващи се режещи инструменти |

Защо 440C има по-висока твърдост от 440A и 440B?
Основната разлика е въглеродното съдържание. Трите степени имат като цяло сходни диапазони на хром, но техните въглеродни нива нарастват прогресивно от 440A до 440C.
| Степен | Въглеродна гама | Ефект върху втвърдяването |
|---|---|---|
| 440A | 0.60–0.75% | Поддържа висока твърдост, като като цяло запазва по-добър баланс на издръжливост и устойчивост на корозия |
| 440B | 0.75–0.95% | Осигурява по-голяма достижима твърдост от 440A при сравними, подходящи условия на обработка |
| 440C | 0.95–1.20% | Поддържа най-високата достижима твърдост и устойчивост на износване от трите степени |

440A срещу. 440B срещу. 440C Неръждаема стомана: Термична обработка
| Процес на топлинна обработка | 440A / 440B неръждаема стомана | Неръждаема стомана 440C |
|---|---|---|
| Пълно отгряване | 800–900 градуса (1472–1652 градуса F), охлаждане на пещта до приблизително 600 градуса (1112 градуса F), след това охлаждане на въздух | 800–850 градуса (1472–1562 градуса F), последвано от контролирано охлаждане в пещта и въздушно охлаждане, както е посочено от процедурата за термична обработка |
| Закаляване (аустенитизиране) | 1010–1050 градуса (1850–1922 градуса F), последвано от закаляване с масло или въздушно охлаждане, в зависимост от размера на секцията и квалифицираната процедура | 1010–1065 градуса (1850–1949 градуса F); може да се наложи закаляване с масло за по-дебели секции, в зависимост от размерите и квалифицираната процедура |
| Закаляване | 150–370 градуса (302–698 градуса F) | 150–370 градуса (302–698 градуса F); избягвайте диапазона 425–565 градуса (797–1049 градуса F), където може да възникне намалена устойчивост на корозия и издръжливост, в зависимост от специфичния цикъл на термична обработка |
| Индикативна твърдост след темпериране | При 150 градуса: приблизително 58 HRC; при 370 градуса: приблизително 48 HRC | При 150 градуса: приблизително 60 HRC; при 370 градуса: приблизително 50 HRC |
Важно:Стойностите на температурите и твърдостта по-горе са ориентировъчни референции за обработка, а не универсални допустими граници. Действителните резултати зависят от точния клас, химичния състав, дебелината на сечението, метода на охлаждане, времето за темпериране и приложимата спецификация на материала. Купувачите трябва да изискват от доставчика или доставчика на термична обработка да потвърди квалифицираната процедура и постижимия диапазон на твърдост, преди да направят поръчката.
440A срещу. 440B срещу. 440C Неръждаема стомана: Как да избера?
| Приложение | Препоръчителна степен | Изискване за твърдост на ключа |
|---|---|---|
| Прецизни лагери (ABEC-5 и по-нови) | 440C | 60–62 HRC |
| Хирургически инструменти / хирургически остриета | 440C | 58–60 БВК |
| Вътрешни части на клапана (приложения API 6A) | 440B | 55–58 НВК |
| Ножове за храна / кухненски ножове | 440A или 440B | 54–58 НВК |
| Крепежни елементи за морска/химическа промишленост | 440A | Закалено състояние или По-малко или равно на 56 HRC, както е посочено |
| Работни колела на помпи / ролки за валцоване | 440B | 56–58 НВК |
| Силно ударни приложения (чукове, длета) | 440A | 50–54 HRC, предмет на валидиране на топлинна обработка |
Инженерна бележка:Тези препоръки са предварителни насоки за избор, а не ограничения за универсален дизайн. Действителните изисквания за твърдост зависят от геометрията на компонента, натоварването, топлинната обработка и управляващата спецификация на продукта или индустрията. Класификацията ABEC определя точността на размерите и движението на лагера, а не универсално изискване за твърдост 60–62 HRC. За API 6A вентилни компоненти и морски или химически крепежни елементи проверете приложимите изисквания за материал, твърдост, киселини и корозия, преди да посочите степен.
440A 440B 440C прът от неръждаема стомана за продажба
GNEE доставя пръти от неръждаема стомана 440A, 440B и 440C, които се използват широко в производството на ножове, прецизни лагери, режещи инструменти, компоненти на клапани и промишлени части, устойчиви на износване. Можем да адаптираме спецификации към изискванията на вашия проект, включително диаметър на пръта, дължина, повърхностно покритие, състояние на отгряване или термична обработка и желаното ниво на твърдост.
Спецификации и условия за доставка
| Параметър | Подробности за спецификацията |
| Приложими стандарти | ASTM A276, ASTM A479, ASTM A582, EN 10088-3, JIS G4303, DIN 17440 |
| Условия за доставка | • Закалено (меко): HBW По-малко или равно на 269 (Стандартно търговско състояние за машинна обработка) • Закалени и темперирани (Q+T): Персонализирана твърдост при поискване |
| Повърхностно покритие | • Черен (горещо валцуван/кован) • Обелени / грубо струговани • Безцентрова основа (полирана) • Студено изтеглено (ярко) |
| Толерантност към размерите | • Горещо валцувани/ковани: ASTM A484, DIN 7527 • Студено завършен/Шлифован: ISO h8, h9, h11 или по поръчка |
| Тестване на качеството | Сертификат за изпитване на мелница (EN 10204 3.1), ултразвуков тест (SEP 1921 / ASTM A388), PMI тест |
Налични продуктови форми и гама от размери
| Формуляр за продукта | Производствен процес | Размерен диапазон (метричен) | Гама размери (имперски) | Дължина |
| Кръгъл бар | Горещо валцувани/ковани | Диаметър. 10 mm – 450 mm | Диа. 0.39" – 17,7" | 3 000 – 6 000 мм / По поръчка |
| Кръгла лента (ярка) | Студено изтеглено/обелено/смляно | Диаметър. 2 mm – 100 mm | Диа. 0.08" – 3,94" | 2000 – 4000 mm / Фиксирана |
| Плоска лента / плоча | Горещо валцувани/нарязани/ковани | Дебелина: 5 – 120 мм Ширина: 20 – 600 мм |
Дебелина: 0.2" – 4.7" Ширина: 0,8" – 23,6" |
2 000 – 6 000 mm / По поръчка |
| Квадратен бар | Горещо валцувани/студено изтеглени/ковани | 10 × 10 мм – 200 × 200 мм | 0.39" × 0.39" – 7.87" × 7.87" | 3000 – 6000 мм |
| Шестоъгълна лента | Студено изтеглено | Шестостен 6 mm – 65 mm | Шестнадесетичен 0,23" – 2,56" | 3000 – 4000 мм |




Моля, свържете се с GNEE с вашите изисквания - като посочите марката стомана, диаметъра, количеството и диапазона на твърдост - и ние ще ви предоставим персонализирана оферта.
ЧЗВ
В: 440A срещу. 440B срещу. 440C: Кое има най-добра устойчивост на корозия?
A: 440A има най-добра устойчивост на корозия, следвана от 440B, като 440C е най-слабата. 440C има най-високо съдържание на въглерод; значително количество хром се изразходва за образуване на карбиди, оставяйки по-малко "свободен" хром наличен в матрицата, за да осигури устойчивост на корозия. Обратно, 440A има най-ниското съдържание на въглерод, което позволява повече свободен хром да остане в матрицата и води до по-ненарушен пасивиращ слой, който осигурява превъзходна устойчивост на ръжда.
Въпрос: 440A срещу. 440B срещу. 440C: Как се сравняват по отношение на издръжливостта?
A: 440A > 440B > 440C.
440A притежава най-висока якост; той е по-малко склонен към счупване или отчупване на ръбовете. При удар е по-вероятно да се развие леко търкаляне на ръба (деформация), отколкото да се счупи.
Поради образуването на голям обем груби хромни карбиди, 440C е най-крехък. При условия на силно въздействие - като тежко рязане или интензивно ударно натоварване - неговият ръб е относително податлив на микро-отчупване.
Въпрос: Магнитни ли са неръждаемите стомани от серия 440?
О: Да, 440A, 440B и 440C са силно магнитни при всякакви условия.
Те принадлежат към семейството на мартензитната неръждаема стомана (за разлика от аустенитната неръждаема стомана като 304 или 316, които са немагнитни). Независимо дали са в загрято състояние (феритна матрица) или закалено състояние (мартензитна структура), те са феромагнитни материали.
В: Защо често се препоръчва "криогенна обработка" по време на топлинна обработка на 440C?
О: Поради високото си съдържание на въглерод и сплав, 440C често задържа значително количество нетрансформиран аустенит след закаляване. Този остатъчен аустенит може да доведе до по-ниска от очакваната твърдост и може да причини нестабилност на размерите (изкривяване или деформация) с течение на времето. Чрез криогенна обработка при температури, вариращи от -70 градуса до -196 градуса, задържаният аустенит може да се трансформира в мартензит във възможно най-голяма степен, като по този начин се постига максимална твърдост и стабилност на размерите.







